Harika Mezopotamya .Grup Turu 2019.

price from $

      Harika Mezopotamya Grup Turu 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Turun açiklaması

Grup boyutu: 4 kişi ve fazla

Başlayan fiyatı 444 euro kişi başi

Tur güzergahı

1 Gün, Pazartesi: Gaziantep – Varış

Gaziantep havaalanına varış. Şoförümüz sizi karşılaşacak ve otele götürecektir. Hoşgeldin yemeği verilicektir. Saat 14: 00’da rehberiniz ve şoförünüz Gaziantep turuna çıkmak için otel lobisinde sizinle buluşacaktır. Bu gezinin İlk nokta Zeugma Mozaik Müzesi olacak. Hellenistik döneminden ve Roma İmparatorluğu döneminden 1700m2 civarında antik mozaik içeren dünyanın en büyük mozaik müzesidir. Daha sonra eski Antep evleri, taş ve ahşap işleri ile çevrili dar sokaklarda dolaşmak ve tarihi doğu pazarına geçmek için Gaziantep’in tarihi merkezine gidilecek. Orada yerel bakır dövme, deri ürünleri, ipek işleri satın alabilirsiniz. Çarşıdan sonra Gaziantep’in simgelerinden biri olan Tahmis Kahvesi’ne gideceksiniz. Türkmen Ağa ve Bayrak Görevlisi Mustapha Aga Bin Yusuf tarafından yaklaşık 1635 yılında kurulan otantik iç mekanlara sahip, dünyanın en eski kafelerinden biridir. Orada eski oryantal tariflere göre hazırlanmış kahveyi içebileceksiniz. Tahmis Kahvesi’den sonra akşam yemeği vakti gelecek. Yerel mutfağı tanımak için harika bir fırsatınız olacak. Otele 20: 00’ye kadar dönüş. Serbest zaman. Otelde gece.

Konaklama: Gaziantep / Efe Bey Konağı boutique hotel yada benzeri

2 Gün, Salı: Gaziantep –  Nemrut  Dağı– Göbekli Tepe – Şanlıurfa

Kahvaltı. Otelden 08: 00’da check-out. Rehberiniz ve şoförünüz otel lobisinde sizinle buluşacak. Otobüsle Nemrut Dağı’na (deniz seviyesinden 2.150, Gaziantep’e 235km) gideceksiniz. Burası, MÖ 1. yy’da inşa edilmiş bir kraliyet mezarı etrafında dikilmiş olan tepedeki bir çok büyük heykelle tanınmaktadır. Artık UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedır. Nemrut’a giderken antik Adıyaman kentini, Romalılar tarafından yapılan Cendere köprüsünü, güzel dağ manzaralarını ve Fırat nehrini göreceksiniz. Nemrut’tan sonra öğle yemeği için bir restorana gideceksiniz. Bir sonraki hedef Göbekli Tepe olacak (Nemrut’a 175km). Orada dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilen anıtsal yuvarlak oval ve dikdörtgen megalitik yapıları göreceksiniz. Çanak Çömleksiz Neolitik Çağ’da 9,600 – 8,200 BCE arasında inşa edilmiştir. Örneğin, dünyaca ünlü Stonehenge, bu tapınaktan 6000 yıl sonra inşa edildi. 2018 yılında Göbekli Tepe turistlere açılmıştır. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nede kaıydedilmiştir. Göbekli Tepe’den sonra Şanlıurfa’ya gideceksiniz. Urfa’ya tahmini varış zamanı – 18:00. Otele giriş. Şanlıurfa’nın merkezinde küçük bir akşam yürüyüş. Balıklıgöl – binlerce kutsal sazan ve İncil tarihi ile kutsal bir göl. Akşam yemegi. 20: 30’da otele dönüş. Boş zaman. Otelde gece.

Konaklama: Şanlıurfa / Şehrazat Konağı boutique hotel veya benzeri

Rota: Gaziantepten Nemrut Dağa(235km) – Nemruttan  Göbekli Tepeye (175km) – Göbekli Tepeden  Şanlıurfaya (16km)

Toplam: 426km

3 Gün, Çarşamba: Şanlıurfa – Harran – Mardin

Kahvaltı. Saat 09: 00’da rehberiniz, Şanlıurfa’nın tarihi bölgesinin gezilmesi için sizinle otel lobisinde buluşacak. Şanlıurfa veya sadece Urfa, dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Eski Yunanlılar ve Romalılar Edessa adını taşıyordu. Şehir, Hristiyanlığın en eski merkezlerinden biri olarak biliniyordu. Yürüyüş sırasında, Hz. İsa Kilisesi’nin kalıntıları üzerine inşa edilmiş olan Aziz Stephen Kilisesi’nin kalıntıları üzerine inşa edilen İbrahim peygamber mağarası, Mevlid-i Halil Camii, Urfa otantik çarşı, Urfa yerel mutfak müzesi, Ulu (Ulu) Camii göreceksiniz. 5. yüzyılda antik sinagog. Şehrin nefes kesici panoramik manzarasının tadını çıkarmak için iki çift sütunlu eski Urfa kalesini ziyaret edeceksiniz. Şehir turu sırasında, erken Hıristiyanların kullandığı arkeolojik mağaraları keşfediriz. Ayrıca Türkiye’de ilk üçe giren Urfa arkeoloji müzesini ziyaret edeceksiniz. Öğle yemeğinden sonra Harran’a gidiyoruz. Yukarı Mezopotamya’da bulunan büyük bir antik kentti ve İncil’de bir çok kez bahsedildi. Şimdi Harran sadece tarihi yerleri ile ünlü değil, aynı zamanda geleneksel kerpiç “arı kovanı” evleri ile de ünlüdür.

Konaklama: Mardin / Dara Konagi boutique hotel veya benzeri

Rota: Şanlıurfadan Harrana (50km) – Harrandan Mardina (210km)

Toplam: 260km

4 Gün, Perşembe: Mardin

Kahvaltı. Saat 09:00 da eski Mardin’de şehir yürüyüşü başlayacak. Mardin, dünyadaki tarihi görünümlerini koruyan az sayıdaki kentlerden biri. Yerel mimari üslup, Artuqid hanedanının (XI-XV. Yüzyıl) orada hüküm sürdü. Mardin, eski ticaret yollarının kavşağındaki eşsiz konumu nedeniyle zenginleşti ve gelişti. Büyük İpek Yolu’ndaki önemli bir ticaret merkeziydi. Orada günümüzde çok çeşitli din ve dil çeşitliliği var. Gezi turu sırasında eski valilik binası, tarihi postane, geleneksel sundurma pazarı, pek çok eski konak, benzersiz yerel mimari tarzında inşa edilmiş, iki eski cami Ulu ve Latifiye, Kırklar Süryani Ortodoks kilisesi ve binanın konut olduğu şehir müzesini göreceksiniz. Mardin kalesinin dibinde bulunan Zincirye Medresesi’ne gideceksiniz..Kalesinden  Eski kenti ve Mezopotamya’nın Suriye’ye kadar açılan  inanılmaz manzarayı  görürsünüz. Geleneksel Arap kahvesiyi – Mırra’yı da deneyebilirsiniz. Şehir yürüyüşünden sonra öğle yemeği yersiniz. Sıradaki destinasyonlar Kasımiye Medresesi ve Deyrulzafaran Manastırı. Mardin’in 6 km güneydoğusunda yer almaktadır. Manastır, 493AD’de Süryani Ortodoks Hristiyanları için inşa edilmiştir ve şu anda aktif durumdadır. İbadet dili olarak Aramice,- Mesih’in kendisinin vaaz verdiğine inanılan- kullanılıyor. Saat 17: 30’da Mardin’e geri döneceksiniz ve yerel el sanatları atölyelerini ziyaret etmek için boş vaktiniz olacak. Akşam saat 19: 00’da akşam yemeği ve yerel müzik programı için restorana gideceksiniz. Otelde gece.

Konaklama: Mardin / Dara Konagi boutique hotel veya benzeri

 5 Gün, Cuma: Mardin – Midyat

Kahvaltı. Otelden çıkış. Dara’ya doğru yola çıkıyoruz. Dara veya Anastasiopolis, Sassanid İmparatorluğu sınırındaki kuzey Mezopotamya’da önemli bir Doğu Roma kale kentiydi. Özgünlüğü, sadece 200 yaşında olması ve erken Bizans döneminin özgün özelliklerini koruduğu gerçeğine aitti. Nisibis Saint Jacob kilisesini görmek için Nusaybin’e devam edeceksiniz. 313–320AD arasında inşa edilmiştir ve Geç Roma mimarisinin özelliklerini göstermektedir. Kilise UNESCO Dünya Mirası listesine eklendi. Öğle yemeğinden sonra Mor Evgin (Augen) Manastırı’na gideceksiniz. 340 veya 363AD’da kuruldu ve dünyanın en eski Hıristiyan manastırlarından biri olarak kabul edildi. Mor Evgin manastırı hem mağaralardan hem de binalardan oluşmaktadır. Manastırın 3 km uzağında, Neo-Asur İmparatorluğu zamanından beri bilinen antik Marin kentinin (Merdis) kalıntılarını göreceksiniz. Marin’den sonra Midyat’a gideceksin. Akşam yemegi. Otelde gece..

Konaklama: Midyat / Tur-Abdin hotel veya benzeri

Rota: Mardinden  Daraya (35km) – Daradan Nusaybine (32km) – Nusaybinden Mor Evgin Manastıra (30km) – Mor Evgin Manastırdan  Marine (3km) – Marinden  Midyata (77km)

Toplam: 177km

 6 Gün, Cumartesi: Midyat – Mor Gabriel – Hasankeyf – Diyarbakır

Kahvaltı. Midyat şehir turunu 09:30 ‘da, Midyat Eski Şehri’ni ziyaret ederek başlarız. Tarih içerisinde nüfusu ağırlıklı olarak Hıristiyandı. Beş kilise ve bir manastır var. Yerel taş duvar üzerine inşa edilmiş muhteşem bir mimari konak olan Midyat Konuk Evi’ni ziyaret edeceksiniz. Artık sıklıkla Türkçe TV şovları çekmek için kullanılıyor. Midyat bağcılık ve şarapçılık gelenekleriyle ünlüdür. Orada yerel şarap dükkanlarını ziyaret etme ve tatma seansının keyfini çıkarma şansınız olacak. Otelden çıkış. 397AD’de kurulan Mor Gabriel Manastırı’na giderız. Manastır, Tur Abdin’deki Suriyeli Hristiyanlar ve o bölgedeki önemli bir merkezdir. Öğle yemeği. Bir sonraki hedef Hasankeyf olacak. Dicle Nehri boyunca yer alan antik bir mağara şehridir. Kentin ve arkeolojik alanlarının çoğu, Ilısu Barajı’nın tamamlanmasıyla sular altında kalma riski altında. Araştırma verilerine göre insanlar zaten 12.000 yıl önce Hasankeyf’te yaşıyorlardı. Hasankeyf’ten sonra Diyarbakır’a gideceksiniz. Otele giriş. Akşam yemegi. Serbest zaman.

Konaklama: Diyarbakır / Dies Hotel veya benzeri

Rota: Midyattan  Mor Gabriel Manastıra (23km) – Mor Gabriel Manastırdan  Hasankeyfe (65km) – Hasankeyften  Diyarbakıra (135km)

Toplam: 223km

7 Gün, Pazartesi: Diyarbakır

Kahvaltı. Otelden çıkış. Kara taş duvarlarla çevrili, Diyarbakır’ın tarihi merkezine götürüleceksiniz. Bu nedenle ikinci adını “Kara Kale” olarak aldı. Bu duvarlar, İmparator II. Theodosius tarafından Roma İmparatorluğu döneminde yapıldı. Antik tapınak parçaları, Kervansaray, Diyarbakır Müzesi, Kaleyı ziyaret ediriz. 11. yüzyılda inşa edilen tarihi Ulu Camii’ni ziyaret edeceksiniz. Diyarbakır’ın en ilgi çekici yerlerinden biri, yerel Süryani Ortodoks cemaatine ait olan Aziz Mary Kilisesi. Mevcut inşaat 3. yüzyıla kadar uzanıyor. Dünyanın en eski Hıristiyan kiliselerinden biri olarak kabul edilir. Öğle yemeği. Serbest zaman. Saat 17: 00’da valizlerinizi getirecek ve Diyarbakır Havaalanına transfer yapılacak. Turun sonu.

Özel Teklif !